Každý z nás chce pít čistou, zdraví prospěšnou vodu. Pro dosažení tohoto cíle si mnozí kupujeme různá filtrační zařízení, přičemž konvice patří mezi ta nejběžnější a nejčastěji používaná. To, zda filtrace má nějakou účinnost a přefiltrovaná voda je jiná, umíme do jisté míry posoudit i sami podle změny jejích senzorických vlastností jako je chuť (snížený obsah chlóru), čirost vody (odstraněný zákal a mechanické nečistoty), případně podle snížené tvorby vodního kamene v rychlovarné konvici (snížený obsah minerálů).
Co ovšem s nečistotami, které nemají žádnou chuť ani se navenek nijak neprojevují (těžké kovy, bakterie, mikroorganismy)?
Zde se buď musíme spoléhat na tvrzení výrobců, zda si dané filtrační zařízení s nimi poradí nebo si filtrační schopnost ověříme laboratorním testem. To jsme udělali my.
Pro test jsme zvolili nejběžněji dostupné konvic:
Quell Eiva, Brita Marella a Laica Norma 3000
Samotné testy provedla akreditovaná laboratoř EL s.r.o. ve Spišské Nové Vsi. Všechny konvice byly zcela nové a podle návodů aktivované (2x přefiltrovaný objem obecnou vodou). Vstupní voda před filtrací obsahovala většinu kontaminantů, které se mohou nacházet v pitné vodě, v přesně změřené koncentraci. Po přefiltrování vody laboratoř opět provedla chemický i mikrobiologický rozbor všech vzorků.
Prohlédněte si výsledky jednotlivých rozborů:
Konvice Quell Eiva, která využívá filtrační technologii pocházející z NASA, dosáhla téměř u všech nečistot mnohem lepší účinnosti filtrace než ostatní srovnávané konvice.
Voda z konvice Quell Eiva bude mít nejen lepší chuť, ale bude také zbavena téměř všech nečistot. Díky schopnosti odstraňovat z vody mikroorganismy, Vám poslouží nejen doma, ale i při cestách do zahraničí.
TEST PROTOKOLY:
Mikrobiologický rozbor:
Vstupní voda před filtraci
QUELL výsledky po filtraci
BRITA výsledky po filtraci
LAICA výsledky po filtraci
Chemický rozbor: